De voorzitter en de bestuursleden van Mars en Mercurius Brugge/West-Vlaanderen vzw hebben de eer u en uw partner uit te nodigen op de academische zitting in het kasteel van Moerkerke | Kasteelstraat 7 – 8340 Damme op zaterdag 6 december 2025.
Hier vinden jullie zowel de uitnodigingskaart als de informatie- en inschrijvingskaart.
Alle details vinden jullie ook in deze trailer.
Ontvangst met koffie vanaf 10.15 uur
Academische lezing om 11.00 uur door prof. dr. Fabienne Bossuyt met als titel “Het einde van de internationale liberale orde: kan én moet de Europese Unie nog een normatieve agenda nastreven in de post-Sovjetruimte?”
Aansluitend op de academische lezing wordt een receptie verzorgd en nadien kan deelgenomen worden aan een lunch, beide mits inschrijving.
Fabienne Bossuyt is universitair hoofddocent en co-coördinator van het Ghent Institute for International and European Studies (GIES). Ze behaalde een doctoraat aan de universiteit van Aston (VK) en de universiteit Gent op basis van een proefschrift over de invloed van de EU in post-Sovjet Centraal-Azië.
Eerder behaalde ze een master in de vertaalwetenschap (UGent, 2004) en een postgraduaat in internationale betrekkingen en conflicthantering (KULeuven, 2005). Ze is universitair hoofddocent in het MA-programma in EU studies en het MA-programma in Global Studies. Daarnaast is ze mededirecteur van het Eureast Platform van de UGent. Ze is ook Professorial Fellow bij UNU CRIS, en is actief als geaffilieerd onderzoeker van EUCAM en lid van de Academic Board van de European Neighbourhood Council.
“Het einde van de internationale liberale orde: kan én moet de Europese Unie nog een normatieve agenda nastreven in de post-Sovjetruimte?”
De lezing vertrekt vanuit de vaststelling dat de internationale liberale orde die zich na de Koude Oorlog kristalliseerde, aan haar einde is gekomen. De lezing koppelt die vaststelling aan de kritische bemerking dat het “einde van de geschiedenis”, zoals Francis Fukuyama het ooit beschreef, een Westerse illusie was die intussen volledig is achterhaald. Het idee dat het slechts een kwestie van tijd was voor alle voormalige Sovjetlanden markteconomieën en liberale democratieën zouden worden, bleek een Westerse mythe. De Europese Unie voerde echter lang een sterk normatief beleid ten aanzien van deze landen dat volledig gestoeld was op die mythe. Hoe moet het nu verder met het beleid van de EU ten aanzien van die landen in een tijdperk waar geopolitiek en geo-economie de bovenhand hebben, en liberale waarden steeds verder uitgehold worden?
De lezing start met een kort historisch overzicht van het beleid van de Europese Unie tegenover de landen van de post-Sovjetruimte, en pikt daarna in op de illusie van het einde van de geschiedenis. Ze eindigt met enkele scenario’s te schetsen en overloopt de uitdagingen die de EU te wachten staan.
Programma
- 10.15 uur: ontvangst met koffie
- 11.00 uur: aanvang academische zitting in de Balzaal, welkom en inleiding, academische lezing door prof. dr. Fabienne Bossuyt, vraag- en antwoordsessie, slotwoord
- 12.15 uur: receptie in de balzaal en bar
- 13.15 uur: lunch in de kasteelzaal
Lunch – Menu
- Zeeduivel met saffraanmousse op een bedje van zeekraal, prei, pancetta en met een jus van Noilly Prat
- Fazant met garnituur van boschampignons, witloof, peer, butternut, crème van pastinaak en mandelkroketjes
- Roomijssoufflé met Grand-Marnier, aardbei, sinaasappel en munt
- Koffie of thee met koekjes
- Wijnen: la petite Perrière 2023 – OPI terre du Midi 2022, waters inbegrepen.
Inschrijven en betalen
Gelieve uw deelname op uiterlijk woensdag 30 november 2025 te bevestigen door digitaal in te schrijven door hier te klikken.
Bij annulatie na 30 november 2025 kan de deelnamekost om contractuele redenen niet meer terugbetaald worden.
Deelname in de kosten is:
– 25 euro per persoon voor de ontvangst, academische lezing en receptie
– 80 euro per persoon voor de ontvangst, academische lezing, receptie en lunch.
Het verschuldigde bedrag dient overgeschreven te worden op rekening BE49 2800 4089 8671 van Mars & Mercurius Brugge, met vermelding “academische zitting 2025”.
Kledij: stadskledij.
Gratis parkeergelegenheid op het kasteeldomein.
Ben Engelen Hans Goossens
Secretaris Voorzitter
Tijdens de activiteit kunnen foto’s gemaakt worden voor de publicatie in ons tijdschrift, op Facebook en/of onze website.